W dniu 12.06.2024r. klasa 1b ruszyła „bladym świtem” (8.30;)  do Lasu Łagiewnickiego… śladami 1d 🙂

Rozpoczęliśmy od  Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Łagiewnikach, które powstało w miejscu objawień na wzgórzu zwanym Wyglądnicą.

Następnie przeszliśmy pod krzyż upamiętniający kaplicę św. Walentego, jedną z trzech istniejących tutaj już w XVII – XVIIIw.  Droga do pozostałych dwóch kaplic prowadzi przez parowy – niezwykłe formy geomorfologiczne, które w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich chronione są w rezerwacie Parowy Janinowskie. Parowy przypominają wyglądem wąwozy, ale ich geneza jest wyjątkowa, związana z działaniem wody opadowej podczas intensywnych opadów. Najgłębsze z nich mają ok. 8 m głębokości.

 Pokonując 2-3 m skarpy parowów, dotarliśmy do kaplic św. Antoniego oraz św. Roch i Sebastiana,  położonych nad rzeką Łagiewniczanką. To pierwszy prawy dopływ rzeki Bzury, należącej do dorzecza Wisły.

Idąc wzdłuż rzeki i stawów doszliśmy do Pałacu Heinzla, którego właścicielem był jeden z łódzkich przedsiębiorców. Zabytek jest dzisiaj remontowany z rozmachem, godnym pierwszego właściciela i przypomina historię rywalizacji łódzkich fabrykantów.

Na miejscu piknikowym rozpoczęliśmy pomiary wieku drzew.

Najstarsze drzewa w Lesie Łagiewnickim liczą sobie ponad 200 lat, ale nasze okazy były dużo młodsze.

Idąc do zbiorowej mogiły Polaków rozstrzelanych w 1939r. sprawdziliśmy wytrzymałość toru przeszkód:) Po dotarciu do stawów w Arturówku „zatęskniliśmy” za matematyką – szybko złamaliśmy  4  zagadki matematyczne związane z Lasem Łagiewnickim i uznaliśmy, że czas na siłownię! Na zakończenie rozwiązaliśmy łagiewnickie rebusy i ruszyliśmy na język polski!

Nawigacja – Krzysztof Hetmanek

Zdjęcia – Oleksandra Likholat